Ślimacznica to jeden z elementów przekładni ślimakowej. Komponent ten służy do przenoszenia siły przy pomocy tarcia odbywającego się na styku koła i ślimaka. Jakie działają ślimacznice i gdzie znajdują one zastosowanie?
Ślimacznica i ślimak napędzają się wzajemnie dzięki tarciu pojawiającemu się w miejscu zetknięcia zębów i rowków obu elementów. Przekładnie ślimakowe mogą stanowić mechanizm samohamowny, jednak powinien być to efekt zamierzony. Zdarza się, że napęd w układzie zaczyna się niespodziewanie wygaszać za sprawą zbyt dużego tarcia spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości czynnika smarującego powierzchnię w miejscach styku.
Przekładnie zębate ślimakowe są obecne mechanizmach napędowych. Przy zakupie tych elementów należy wziąć pod uwagę następujące parametry:
Cena ślimacznicy zależy przede wszystkim od średnicy zewnętrznej oraz materiału, z którego będzie wykonana.
Ślimacznice i ślimaki są wykorzystywane w większości mechanizmów służących do przenoszenia mocy w osi prostopadłej. Ślimacznice znajdują zastosowanie w napędach maszyn używanych w wielu branżach przemysłowych – motoryzacyjnej, spożywczej, chemicznej i wielu innych. Są elementami urządzeń podziałowych i systemów kierujących.
Chcesz zaopatrzyć swój warsztat w części maszyn? Potrzebujesz ślimacznic na indywidualne zamówienie? Wykonamy je na podstawie przedstawionej specyfikacji, a także rozwiejemy wszelkie wątpliwości. Sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić!