Frezowanie otworów jest jednym z procesów obróbki ubytkowej. Polega na pozbyciu się zbędnego materiału w celu uzyskania określonej geometrii przedmiotu. Jest to dość wymagające zadanie. Dlaczego? Jeżeli produkt będzie przeznaczony do współpracy z innymi elementami (na przykład na zasadzie pasowania wałek-otwór), proces obróbki musi zostać wykonany z najwyższą precyzją, aby wymiary i chropowatość powierzchni były zgodne z założonymi normami i gwarantowały prawidłową mechanikę przyszłej konstrukcji. Jaki sprzęt i narzędzia są potrzebne, aby uzyskać taki efekt?
Istnieje kilka rodzajów frezowania, sprawdzających się w innym rodzaju obróbki ubytkowej. Jednak początkowy przebieg procesu jest taki sam dla większości przypadków. Zależy on od planu technologicznego, rodzaju użytego sprzętu oraz umiejętności operatora. Parametry decydujące o jakości gotowego produktu to głównie od użytego rodzaju narzędzia, wartości posuwu oraz prędkości skrawania.
Parametry te są dobierane przede wszystkim w zależności od rodzaju materiału, jaki zostanie poddany frezowaniu oraz oczekiwanego efektu, czyli dokładności wykonania i chropowatości powierzchni. Wartości parametrów są ustawione w taki sposób, aby siła i prędkość, z jaką przesuwa się frez, były optymalnie dobrane względem sztywności układu OUPN.
Aby wykonać otwór do połączenia śrubowego w materiale, stosuje się najczęściej frezowanie otworów, wiercenie oraz gwintowanie. Frezowanie otworów pozwala także na wykonywanie połączeń kołkowych i sworzniowych. Wykonuje się wtedy pasowanie ciasne. Do tego typu operacji używa się najczęściej wielopiórowych frezów monolitycznych z węglika spiekanego lub głowic frezarskich na płytki wymienne.
Gotowy fabrykat musi spełniać szereg norm związanych z wymiarami. Aby było to możliwe, proces technologiczny musi zostać wykonany z najwyższą starannością. Problemy w obróbce są najczęściej generowane przez błąd ludzki. Dlatego najlepszą opcją jest frezowanie CNC, czyli metoda sterowania numerycznego.
Urządzenie takie zapewnia dokładność oraz powtarzalność produkcji. Ma to ogromne znaczenie w przypadku produkcji seryjnej. Zakodowanie parametrów dla konkretnego produktu pozwala na szybkie ustawienie maszyny i wykonanie identycznej pracy na każdym półfabrykacie, co jest trudne do osiągnięcia w przypadku obrabiarek manualnych.
W naszym zakładzie stawiamy na wysoką jakość produktu końcowego, dlatego nasz park maszynowy tworzą zaawansowane obrabiarki CNC zapewniające precyzyjne frezowanie otworów. Sprawdź ofertę na stronie i skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji.
Zachęcamy do sprawdzenia innych usług: