logo-zmmborkowscy
Skontaktuj się z nami:

Przekładnie planetarne

Jednym z najciekawszych i jednocześnie najpopularniejszych rodzajów przekładni zębatych są tzw. przekładnie planetarne, zwane również przekładniami obiegowymi. Zgodnie z definicją, w przekładni obiegowej przynajmniej jedno z kół nie ma ustalonej osi obrotu. Co ciekawe, sama nazwa mechanizmu tego rodzaju wynika właśnie z tej cechy charakterystycznej. W klasycznej i najprostszej konfiguracji w przekładni planetarnej znajdziemy bowiem jedno centralne koło słoneczne oraz obiegające je po torach kołowych wokół osi geometrycznej układu mniejsze koła zębate, będące niejako „satelitami”. Przekładnie planetarne tego typu często otoczone są też tzw. kołem koronowym. Warto też dodać, że pokrewnym rozwiązaniem są też przekładnie cykloidalne, które są połączeniem mechanizmu planetarnego z równowodowym.

Zalety i wady przekładni planetarnych

przekładnia planetarna

Przekładnia planetarna (przekładnia obiegowa) nie zdobyłaby większej popularności, gdyby nie oferowała projektantom i użytkownikom nieprzeciętnych możliwości. Najważniejsze zalety przekładni planetarnej to:

  • zwarta budowa – pozwalająca ograniczenie zajmowanego miejsca w maszynie czy pojeździe,
  • wielopunktowe przenoszenie napędu – moc w przekładniach planetarnych przekazywana jest na kilka kół, co zmniejsza obciążenie ich zębów oraz sprawia, że działające siły są bardziej równomiernie rozmieszczone,
  • niskie koszty eksploatacji – wynikające z dużo mniejszej ilości używanego oleju przekładniowego,
  • modułowa konstrukcja – pozwalająca na tworzenie przekładni wielostopniowych i charakteryzujących się wysokimi przełożeniami czy momentem obrotowym, dzięki czemu można je wykorzystywać do różnych rodzajów silników. Dodatkowo istnieje możliwość budowy rozwiązań liniowych i kątowych,
  • niski koszt – wynikający z niezbyt skomplikowanej budowy i małych wymiarów przekładnie planetarne można nabyć stosunkowo tanio.

Jak więc widać, przekładnia planetarna posiada wiele zalet. Nie da się jednak ukryć, że jak każde rozwiązanie, przekładnia obiegowa ma także pewne słabości. Należy do nich dość skomplikowany proces projektowania, który wymaga dużej wiedzy i umiejętności. Innymi problemami z przekładnią planetarną może być ograniczona pojemność cieplna czy też możliwość powstawania zjawiska mocy krążącej.

Przekładnie planetarne – zastosowanie

Z racji swojej charakterystyki, przekładnie planetarne znajdują bardzo wiele zastosowań. Szczególnie często przekładnie obiegowe używane się tam, gdzie przekazywane są bardzo duże obciążenia – czyli w różnego rodzaju pojazdach wyposażonych w silniki spalinowe, elektryczne, w lokomotywach czy nawet na statkach. Z racji dużej wytrzymałości na zmiany obciążenia i przeciążenia przekładnie planetarne instalowane są też w wielu maszynach, takich jak np. obrabiarki.

Przekładnia obiegowa – budowa

Przekładnia planetarna jest zbudowana z:

  • zewnętrznego koła pierścieniowego osłaniającego mechanizm, 
  • uzębionego koła wewnętrznego,
  • równomiernie ułożonych satelitów (najczęściej pięciu).

Taki mechanizm zajmuje niewiele miejsca, a jednocześnie umożliwia przenoszenie znacznie większego obciążenia, niż w przypadku standardowej przekładni zębatej.

Przekładnie obiegowe znajdują zastosowanie w przemyśle, przede wszystkim w branży motoryzacyjnej i maszynowej. Montuje się je w urządzeniach z silnikami o dużej mocy.

GraphPlan – podzespół dla przekładni planetarnych

Mówiąc o przekładniach planetarnych, chcielibyśmy przedstawić nasze autorskie rozwiązanie, nazwane GraphPlan. Jest to podzespół o charakterystyce redukcyjnej, przeznaczony przede wszystkim do współpracy z silnikami elektrycznymi. Elementem wyróżniającym tę przekładnię planetarną spośród podobnych rozwiązań dostępnych na rynku jest szerokie wykorzystanie grafenu. Pokryte nim zostały powierzchnie roboczych kół zębatych oraz łożyskowania ślizgowych kół obiegowych. Do smarowania układu wykorzystano z kolei specjalny smar, zawierający dodatek nanopłatków grafenu. Sprawia to, że nasze przekładnie planetarne mają bardzo dobre parametry użytkowe.

Warto też wiedzieć, że grafen to nowoczesna struktura składająca się z pojedynczej warstwy atomów węgla połączonych w sześciokąty. Charakteryzuje się on bardzo dobrymi właściwościami mechanicznymi (m.in. 100-krotnie wyższą wytrzymałością na rozciąganie niż stal ulepszona cieplnie) oraz tribologicznymi. Zastosowanie go jako powłoki przekładni obiegowych oraz elementów współpracujących ślizgowo pozwala na obniżenie ich zużycia poprzez redukcję występującego pomiędzy nimi tarcia. Dzięki temu przekładnie planetarne GraphPlan cechują się wysoką trwałością oraz sprawnością. Jest to szczególnie istotne w:

  • maszynach, od których oczekuje się wysokiej niezawodności działania, np. pełniących funkcje związane z bezpieczeństwem lub pracujących w miejscach, w których naprawa jest utrudniona lub niemożliwa (w Kosmosie, głęboko pod ziemią, w środowisku agresywnym),
  • maszynach, które powinny się charakteryzować jak najwyższą sprawnością, zatem takich, które przetwarzają duże ilości energii oraz takich, w których uzupełnienie stanu źródła zasilania nie jest możliwe lub stanowi pewne utrudnienie.

Co warte dodania, modułowa budowa przekładni planetarnych GraphPlan zapewnia duże możliwości konfiguracyjne, zarówno w zakresie przenoszonych momentów czy prędkości obrotowych, jak i w kwestiach montażowych.

Przekładnie planetarne - zaufaj specjalistom

Jeśli więc szukasz partnera, który dostarczywysokiej jakości przekładnie planetarne dla Twoich maszyn i urządzeń w dobrej cenie – skontaktuj się z nami. Stworzone przez nas przekładnie obiegowe charakteryzują się bowiem dużymi możliwościami, niezawodnością oraz starannym wykonaniem. Dodatkowo na zlecenie naszych klientów możemy zająć się też wykonaniem pokrytych grafenem elementów maszyn (np. kół zębatych, łożysk ślizgowych) na podstawie powierzonych elementów lub dokumentacji dostarczonej przez klienta.

Przekładnia planetarna (obiegowa) od producenta

Oferujemy precyzyjnie wykonane przekładnie planetarne. Produkcja odbywa się na nowoczesnych obrabiarkach pod bacznym nadzorem specjalistów. Sprawdź ofertę od ZMM Borkowscy i pozwól nam zrealizować Twój projekt!

Zapraszamy do współpracy!

Zachęcamy do sprawdzenia innych produktów:

Przekładnie ślimakowe

Przekładnie zębate

Koła łańcuchowe